4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаЗабава"Јас ја сакам новата Шкода"- Луѓето во Македонија побудалеа по новата лажна...

“Јас ја сакам новата Шкода”- Луѓето во Македонија побудалеа по новата лажна наградна игра освоои нова Шкода со само еден Лајк !!!!

Стотици македонски граѓани по којзнае кој пат „наседнаа“ на лажните наградни игри на социјалните мрежи, овојпат „во надеж“ дека некој од нив ќе добие нов автомобил “шкода“.
Пишува ММС

На најголемата социјална мрежа Фејсбук на лажната фан-страница „Шкода Македонија“ се појави лажна објава од измамници кои од корисниците преку инструкции бараат да се пријават за да освојат автомобил, да ја лајкнат нивната страница и да напишат коментар „шкода“ и потоа да ја споделат објавата на својот ѕид и да чекаат во порака дали некој од нив е среќниот добитник на автомобилот.
За 48 часа околу 5.000 фанови ја проследиле групата, а околу 600 од нив земале “учество“ во наградната игра и во коментар напишале „шкода“. Една корисничка за да биде сигурна дека ќе има поголеми шанси да ја извлечат како добитник, напишала дури 25 коментари, а друга корисничка ги предупредува фановите дека се работи за лажна игра откако се пријавила на сајтот и испратила порака.

Од околу 550 фанови, само дваесетина од нив сфатиле дека ова е измама и се обиделе шеговито да ги предупредат другите, но очигледно дека некои се убедени дека можат да добијат автомобил на овој начин.

„Со среќа да им е на победниците, но овие изгледа се од Авганистан и ќе им треба добро возило за во Европа“, “Ајде да споделиме, може би добиле, ама не верувам досега не сум добила ништо“, „ШКОДА прекрасен автомобил со среќа да си го вози среќниот добитник“, “На кој добитници честитки, објавете ги нивните имиња и извлекувањето треба да биде во живо, поздрав“, стои во некои од коментарите.

Една корисничка беше убедена дека победникот е сигурно од Скопје, затоа што никогаш награди не добивале луѓето од селата, друг фан вели дека “возилата се паркирани во Свирипичино“, некој коментира дека не сака да чуе за „шкода“ и сака „мерцедес“, а некоја сака да му ја подарат за роденден.

„Ќе добиете од трите подолгото, абе гледате на слики само Азијати се каде има наши кои добиле кола или подарок? Објавете го со име и презиме и слика да ги видиме. Дечки не пишете и лајкувајте за џабе ова е само за повејќе лајкови да имаат нема ништо од награда барем да имаше а не вака со лага“, стои во еден последните коментари на фан-страната, но попусто кога и после него имаше стотици лајкови и коментари „шкода“.

ММС се обрати и до автодилерот „Порше Македонија“, кој е генерален застапник за брендот „шкода“ кај нас. Оттаму ни рекоа дека на разни начини се обиделе да укажат дека оваа наградна игра е лажна и не е организирана од нив, но без успех.

-Ова не е прв пат да бидеме злоупотребени за вакви измами. Имаме сериозен проблем, но не можеме да ги убедиме луѓето дека работата не е наградната игра туку е многу посериозно, се работи за злоупотреба на лични податоци и дека со тоа само им помагаат за да направат поголема база. Добивме и пораки дека ги лажеме дека со оваа наградна игра само си правиме маркетинг. Пријавивме во полиција, а пробуваме да спречиме и преку централата на Фејсбук. На нашите официјални профили и фан страни на Фејсбук објавивме демант, но тоа не ги спречи да продолжат лугето да пишуваат.
За повеќе детали ТУКА
Ммс

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...