26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаСтокомак го повлече месениот нарезок деклариран како Халал со 40 проценти свинско...

Стокомак го повлече месениот нарезок деклариран како Халал со 40 проценти свинско месо

Месниот нарезок на Гурмес од Србија е повлечен од рафтовите на Стокомак, откако Исламската верска заедница утврдила манипулации со користењето на сертификатот Халал, кој означува безбедна храна за муслиманите по верските традиции. Агенцијата за Стандард Халал во Македонија утвридла дека во декларацијата на производот стои дека во составот има 40% свинско месо и 20% пилешко, а истовремено производот е сертифициран и со Халал стандард, по што побарала од трговскиот лалец Стокомак да го повлече.

-Во истиот производ има лого на Халал Стандард а во делот на состојки има и свинско месо 40%. Поради што Агенција за Халал Стандард на Република Северна Македонија која функсионира во рамките на Исламска Верска Заедница на РСМ, е едеиствено надлежно тело за сертифицирање на Халал стандард, и контрола на халал производи, поради чување на достоинството на Халал лого како и поради избегнување на можна заблуда на потрошувачите муслимани во Вашите маркети, бараме од Вас, ургентно да го повлекувате тој производ од вашите маркети, и за тоа да биде известено јавноста, во спротивно ќе бидеме принудени да ги земеме сите потребни прави дејствија, стои во дописот од ИВЗ до Стокомак.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...