15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаИсторијаАпел до христијаните за Страдалната Недела

Апел до христијаните за Страдалната Недела

Страсната седмица, последната недела пред Велигден – Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата. Во неа Светата Црква постепено и богомудро, низ призмата на љубовта воочлива во богослуженијата, ни ги разјаснува овие настани, подготвувајќи нѐ да чекориме по патот на Страдањата Христови, од Витанија до Голгота, од Голгота до погребението, до празниот гроб, од царскиот пречек приреден за Христа во Ерусалим, сѐ до мигот на Неговото Воскресение.

Преку светите богослужби, Црквата потполно нѐ пренесува во овие спасоносни настани, нѐ приближува до Христа, нѐ поттикнува духовно да размислуваме за Распетието и Воскресението Христово. Присуствувајќи на нив, верните пред своите очи гледаат како се извршуваат собитијата од последните денови на Христовиот живот и мислено ги набљудуваат и литургиски учествуваат во страданијата Христови, упатувајќи ги своите мисли и срца да се соживеат и сораспнат со Него. Црквата нѐ повикува да го скрушиме духот, и да размислуваме не само за Христовите Страданија, туку и за нашите слабости и гревови кои Го натераа Бога да пострада.

 

Затоа воопшто не прилега за време на Страсната и Велика седмица, особено во деновите Велик Петок и Велика Сабота и трите дена на Воскресението, да се изведуваат настани кои ги спречуваат верните да учествуваат во тоа литургиско доживување на спасоносните Христови Страдања и Неговото светло Воскресение.

Следствено, би сакале да испратиме апел овие дена да не се организираат никакви натпревари, забави, митинзи, туристички и шопинг патувања и сл. Потоа, пожелно е и работодавците во овие величествени денови (барем од Велик Петок, кој е и државен празник, до третиот ден на прославувањето на Воскресението) да ги ослободуваат своите вработени, за истите да можат да присуствуваат на богослужбите и да Му ги посветат своите мисли и дела на Бога. Ако не сакаат да Го следат Христа за време на овие последни собитија, тогаш нека покажат барем почит кон делото што Он го извршил и тоа ќе им донесе благослов Божји.

Исто така, ги повикуваме и сите трговци и сопственици на маркети ако не ги намалуваат, барем да не ги поскапуваат цените на производите, за да можат и посиромашните да си ги дозволат потребните услови за достојно и радосно празнување на Празникот над празниците.

Трендот на поскапување на цените во пресрет на Велигден го наследивме од претходниот атеистички општествен систем, кога верата била ставена на маргините од општеството. Нашите предци, пак, во минатото секогаш се грижеле за сиромашните, особено за овие големи празници, и затоа го имале Божјиот благослов.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...