24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаЗаедницаНа македонците во Австралија им прекипе од српски турбо фолк-Инцидент во Њу...

На македонците во Австралија им прекипе од српски турбо фолк-Инцидент во Њу Кастл

На македонците во Австралија им прекипе од српски турбо фолк кој го форсираат дел од оние кои ги организираат концертите на македонски интерпретатори кои под превезот на балкански вечери (на кои сите гости се македонци) и дел од македонските клубови кои значат за центри каде би требало да се развива македонската култура кои директори за долар или два повеќе се повеќе и повеќе форсираат српски турбо фолк.

Оваа појава почнува да предизвикува револт кај македонците и на неодамнешниот концерт во македонскиот центар во Њу Кастл се случил инцидент каде публиката реагираше и за малку не дојде до физичка пресметка

Македонците реагираат дека подмолно им се сервира српски турбо фолк одколку македонска традиционална  музика посебно на младите а за тоа треба да сносат одговорност и организаторите и самите интерпретатори

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...