15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаЗаедницаАвстралиска архива од 1903год Султанот се заблагодари на бугарите за апсење...

Австралиска архива од 1903год Султанот се заблагодари на бугарите за апсење на македонскиот комитет

Султанот на Турција му се заблагодари на Принцот Фердинанд од Бугарија за неговите дејствија кон апсење на Македонскиот комитет.” (Објавено во австралиски весник на 24 Февруари 1903, околу пет месеци пред Илинденското востание)

Околу пет месеци пред илинденското востание Турскиот Султан официјално му се заблагодарил на Принцот Фердинанд од Бугарија за неговите  апсења на членови на Македонскиот комитет.

Ова го објавува австралиски весник а се наоѓа и денес во австралискиот архив

Ова е ште еден доказ дека Бугарија не само што не учествуваше во илинденското востание туку работеше за негов неуспех

Линкот до архивата

https://trove.nla.gov.au/newspaper/article/208462659?searchTerm=Macedonian+Committee&searchLimits

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...