15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Естрада Елена Јовческа за прв пат оваа година ќе настапи на фестивалот ''Роса...

Елена Јовческа за прв пат оваа година ќе настапи на фестивалот ”Роса Фест”

Translate (Eng):[gtranslate]

Фолк-фестивалот „Роса“ годинава ќе се одржи, 29 ноември, петок, во МОБ. По повод 26-годишнината од постоењето на организаторот – радио „Роса“. Оваа година на фестивалската сцена ќе се појават најпопуларните имиња на македонската фолк естрада, меѓу нив е и добро познатата фолк изведувачка Елена Јовческа.Image may contain: 1 person, closeup

Елена ќе настапи со песната ”Чорбаџија” музика и аражман Бобан Мојсоски а автор на текстот е самата таа. Елена за Шило Магазин открива дека се работи за љубовно печалбарска песна која ќе стане хит за брзо време. Но дали ќе настапи со нејзиниот иструмент-”гајда” ни преостанува да видиме.Image may contain: 1 person, standing and shoes

Оваа млада прилепска убавица нема никакви корекции на нејзиното тело, за нејзиниот изглед и фризура како и секогаш тука е еден од најдобрите стилисти во Македонија а тоа е Алек Палада, кој ќе се погрижи и овој пат Елена да блесне на фестивалот. Елена која во периодов е најповеќе работно ангажирана на бројни приватни и јавни веселби како низ Македонија, така и надвор од неа, особено кај нашинците во дијаспората, а најмногу во прекуокеанските земји.Image may contain: 1 person, closeup