10.9 C
Ohrid
вторник, мај 18, 2021
Почетна Австралија Доколку сака да гласа дијаспората за парламентарните избори, треба да го испочитува...

Доколку сака да гласа дијаспората за парламентарните избори, треба да го испочитува овој услов….

Translate (Eng):[gtranslate]

Гласање во дијаспората за предвремените парламентарни избори ќе може да се спроведе доколку за тоа се пријават најмалку 6.700 наши гласачи.

-Ова е законски миннимум од претходните избори што го освоил пратеникот кој добил мандат со најмал број гласови во нашата држава и тоа е услов за да може да се организираат наредни избори во дијаспората, појасни претседателот на ДИК Оливер Дерковски на денешната седница на Комисијата.

Средствата кои се предвидени за оваа намена, рече, ќе се потрошат само доколку се исполни условот за да се организира гласањето во дијаспората.

РЕКЛАМА

На минатите избори, во двата круга, потсети Дерковски, за гласање во дијаспората биле потрошени скоро 28 милиони денари.

- Реклами -