8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаЕстрадаПесната ''Остани ѓубре до краја'' Бора ја испеал за оваа госпоѓа !!

Песната ”Остани ѓубре до краја” Бора ја испеал за оваа госпоѓа !!

Билјана беше едно од најубавите лица од седумдесеттите години, а нејзе и беа посветени легендарните стихови на групата „Риља чорба“. Таа беше една од најбараните модели од седумдесетите. Во тоа време немаше многу кои снимаа реклами и одеа по ревии па така Билјана Невајда Шевиќ и те како беше зафатена.

Во меѓувреме, таа го промени животот, се ориентира како угледна галеристка, стана среќно омажена мајка, а денес е и баба, Горда е на се што поминала во животот, а тоа што за Бора била фатална во тоа време не го сфатила.

Таа влезе во светот на манекенството заради својата висина, пред тоа вежбаше гимнастика, а потоа во 1968 година дефинитивно замина во светот на убавината. Таа инспирираше креации за Кристијан Диор, а на просторот на поранешната држава патуваше повеќе пати во текот на еден месец. Триесет реклами сними само во Словенија, а во Дубровник беше како дома.

Светот на славните ја доведе и до Бора Чорба. Била гостин во вечер посветена на амбасадорите, а на истата вечер свиреле Рибља Чорба и Балашевиќ.

Додека Чорба свиреле „Лутка са насловне стране“ Бора за прв пат ја здогледал Билјана. После десетина дена, тој бил во Сплит а таму се најде и Билјана па почнале да се гледаат а тој потполно полуде по манекенката.

Врската траеше шест месеци, а Билјана им откри на медиумите дека Бора никогаш не и верувал во целост, па решила да го напушти. Во тој момент, таа се за заљуби во друг и затоа ги напушти Бора и Белград. Таа се пресели во Сараево и нејзиниот живот тргна во друга насока, се омажи и има дете.

Една од најубавите девојки од Дедиње ги скрши машките срца, а Бора и напиша три песни од кои најпозната е „Остани ѓубре до краја“. Кога се разделиле баш тие стихови и ги изговорил.

„Беше вечер. Телефонот ми ѕвонеше, беше Бора. Ме молеше да се видиме да ми прочитал некои стихови. Се спремив и отидов во барот, и таму баш како во песната. Стиховите ми се допаднаа иако тоа ѓубре на почеток ми звучеше грубо. Но се сеќавам дека бев баш рамнодушна па дури и кога ја пуштија на мојата свадба. Никогаш не допре до мене, вели Билјана после 40 години откако песната ја доби својата премиера.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...