19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаАвстралијаМелбурн под целосен карантин, не работат ниту продавниците (ВИДЕО)

Мелбурн под целосен карантин, не работат ниту продавниците (ВИДЕО)

Вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, каде веќе е воспоставен ноќен полициски час, најави нови ограничувања во индустријата, вклучително и трговијата и градежништвота, во очајнички напор да го спречи ширењето на вирусот.
Од среда навечер, повеќето продавници, некои производствени и административни услуги ќе се затворат во Мелбурн, како дел од шестнеделниот карантин што се очекува да зафати 250.000 работни места, е објавено денеска.

Поради состојбата во државата Викторија од вчера е воведена вонредна состојба, па затоа беше воведен полициски час во Мелбурн, меѓу другите места, од 20 до 5 часот наутро.

До неодамна, Австралија подобро се справуваше со вирусот од другите земји и има 18.361 лица заразени со 221 смртни случаи од ковид-19, но сега е изложена на ризик да ја изгуби контролата во државата Викторија, која воведе најстроги мерки до денес.

Соседните држави Нов Јужен Велс и Јужна Австралија воведоа нови мерки на претпазливост.

„Колку и да не боли поради затворањето на работните места, ние треба да го сториме тоа за да престане ширењето на овој заразен вирус“, рече премиерот на Викторија, Даниел Ендрус, на денешната прес-конференција.

„Во спротивно , ограничувањата нема да траат шест недели, туку шест месеци“.

 

Производството на месо ќе се намали за третина и работниците ќе носат заштитна облека, а дел од градежните работи ќе бидат прекинати.

Супермаркетите ќе останат отворени, а можноста за земање храна од ресторани и доставување оброци ќе остане, но многу други продавници и услуги ќе бидат затворени.

Ноќниот полициски час во Мелбурн ќе трае шест недели, а на жителите на градот од пет милиони луѓе ќе им биде дозволено да излегуваат само на работа и потребните работи како набавка на храна и обезбедување грижа за болни и немоќни.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...