10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Свет Американската тениска асоцијација ја соопшти казната која ќе ја добие Ѓоковиќ

Американската тениска асоцијација ја соопшти казната која ќе ја добие Ѓоковиќ

Translate (Eng):[gtranslate]

Дисквалификацијата на Новак Ѓоковиќ од Ју-Ес Опен предизвика сериозна дебата меѓу тениските фанови, но судиите и супервизорот на турнирот очигледно немаа многу дилеми околу одлуката која е донесена поради невнимателниот потег на светскиот рекет број еден.

Српскиот тенисер погоди линиска судијка со топче, по што одговорните на турнирот го прекинаа мечот со Карењо-Буста и го испратија Ѓоковиќ во соблекувалната.

Нешто подоцна, организаторите на Ју-Ес Опен, односно Американската тениска асоцијација излезе со официјално соопштение, потенцирајќи ја казната која ја заработил Ѓоковиќ за својот потег.

РЕКЛАМА

– Поради тоа што е дисквалификуван, Ѓоковиќ ќе ги загуби ранкинг поените кои ги освои со пласманот во осминафиналето, а ќе биде парично казнет со сумата која требаше да ја заработи од овој настап, – велат организаторите.

Карењо-Буста водеше со 6:5 во првиот сет во моментот кога се случи инцидентот, а сега Шпанецот во четвртфиналето ќе игра против подобриот од мечот меѓу Шаповалов и Гофан.

Дерби