Почина новинарот Мирослав Лазански

Амбасадорот на Србија во Русија, Мирослав Лазански починал денеска на 71 годишна возраст, јавуваат српските медиуми.

Според нив, Лазански починал во својот дом во Белград како последица на срцев удар.Роден е во Карловац во 1950 година.

Дипломирал на Правниот факултет во Загреб каде ја започнал новинарската кариера. Како новинар има работено во повеќе медиуми во Хрватска и Србија, а известувал од Сирија, Соманија, Крим како и од војните во Авганистан, Чеченија, Иран, Ирак, Либан, Либија, Ерменија, Конго…

Неретко ги коментираше и случувањата на македонската политичка сцена.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here