18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Свет Почина новинарот Мирослав Лазански

Почина новинарот Мирослав Лазански

Translate (Eng):[gtranslate]

Амбасадорот на Србија во Русија, Мирослав Лазански починал денеска на 71 годишна возраст, јавуваат српските медиуми.

Според нив, Лазански починал во својот дом во Белград како последица на срцев удар.Роден е во Карловац во 1950 година.

Дипломирал на Правниот факултет во Загреб каде ја започнал новинарската кариера. Како новинар има работено во повеќе медиуми во Хрватска и Србија, а известувал од Сирија, Соманија, Крим како и од војните во Авганистан, Чеченија, Иран, Ирак, Либан, Либија, Ерменија, Конго…

РЕКЛАМА

Неретко ги коментираше и случувањата на македонската политичка сцена.

- Реклами -