20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаАвстралијаПротести во Мелбурн-Aвстралија: Судир меѓу демонстрантите и полицијата, употребени се и гумени...

Протести во Мелбурн-Aвстралија: Судир меѓу демонстрантите и полицијата, употребени се и гумени куршуми.

Демонстрантите денеска се судрија со полицијата за време на протестот против заклучувањето кога стотици маскирани луѓе маршираа низ улиците на Мелбурн.

Сликите објавени на социјалните мрежи покажуваат како демонстранти протестираат, фрлаат предмети врз полицајци и носат факели, како и припадници на полицијата кои користат солзавец, пренесува лондонскиот дневен весник Гардијан.

Протестите во Мелбурн се одржаа откако премиерот на сојузната држава Викторија, Даниел Ендрјус, објави дека ќе се воведе карантин во целата држава, во кој се регистрирани 77 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа.

Повеќе од 700 полицајци беа распоредени за да спречат немири на демонстрациите на стотици револтирани граѓани.

Во Викторија не се дозволени јавни собири, а полицијата ги осуди учесниците на денешниот протестен марш како „себични“, бидејќи државата се обидува да го потисне зголемувањето на бројот на нови инфекции со коронавирусот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...