22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаСветМандатот за формирање нова влада во Бугарија повторно кај Трифонов

Мандатот за формирање нова влада во Бугарија повторно кај Трифонов

Бугарскиот претседател Румен Радев, во петок по трет пат треба да го додели мандатот за состав на влада во Софија откако победничкатѕа „Има таков народ“ не успеа во тоа, а второпласираната ГЕРБ на Бојко Борисов – веднаш го врати мантадот.

Сега од Има таков народ велат дека нема логика да се бара поддршка за влада од мандатар на некоја помала парламентарна партија, откако победничката партија не го доби тоа.

Ставот на партијата „Има таков народ“ останува непроменет, и покрај повиците од другите парламентарни формации да ги продолжат разговорите за формирање влада со трет мандат.

„…искрено не гледам логика во првиот мандат да не се поддржи ништо, а а потоа да ни се нуди со третиот (мандат) “. – коментира заменик-председателят на парламентарната група на ИТН, Ивајло В’лчев.

Останува нејасно на кого Румен Радев ќе го додели мандатот за состав на влада, откако стана извњесно дека тоа нема да биде БСП -третата по големина парија во бугарското Национално собрание.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...