22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаЕстрада“Тешко мина докторе” избрана за најголем летен фолк хит.

“Тешко мина докторе” избрана за најголем летен фолк хит.

Под покровителство на градоначалникот Љубе Кузманоски и Општина Новаци, традиционално во дворот на Општина Новаци се одржа Фестивалот за Избор на Летен Фолк Хит за 2021 година.

Од гласовите на публиката победник на овогодинашното издание на Избор на Летен Фолк Хит за 2021 година е Дамјан Стојановски со песната “Тешко мина докторе”. Второто место го освои Сузана Гавазова со “Бум Бум”

Изборот на Летен Фолк Хит за 2021 година се одржа според најновите мерки и протоколи на Министерството за здравство, редарска служба со приложување на потврда, сертификат за извршена имунизација, најмаклу прва доза и потврда од прележан Ковид првите 45 дена по прележувањето.
И покрај рестриктивните мерки Фестивалот го просредија голем број на граѓани од општина Новаци и посетители од регионот и пошироко со евидентирани потврди и сертификати за извршена вакцинација.
Градоначалникот Кузманоски за време на настанот им се обрати на присутните, со порака дека и во иднина ќе продолжи финансиски да ги помага културните настани од ваков тип кој го збогатуваат културниот и забавен живот на различни генерации граѓани од општина Новаци со што директно се влијае на збогатување на туристичката понуда , зголемување на бројот на посетители од регионот како и локален културен развој.

Пишува:Естрада Плус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...