16.3 C
Ohrid
понеделник, мај 16, 2022
Почетна Естрада “Тешко мина докторе” избрана за најголем летен фолк хит.

“Тешко мина докторе” избрана за најголем летен фолк хит.

Translate (Eng):[gtranslate]

Под покровителство на градоначалникот Љубе Кузманоски и Општина Новаци, традиционално во дворот на Општина Новаци се одржа Фестивалот за Избор на Летен Фолк Хит за 2021 година.

Од гласовите на публиката победник на овогодинашното издание на Избор на Летен Фолк Хит за 2021 година е Дамјан Стојановски со песната “Тешко мина докторе”. Второто место го освои Сузана Гавазова со “Бум Бум”

Изборот на Летен Фолк Хит за 2021 година се одржа според најновите мерки и протоколи на Министерството за здравство, редарска служба со приложување на потврда, сертификат за извршена имунизација, најмаклу прва доза и потврда од прележан Ковид првите 45 дена по прележувањето.
И покрај рестриктивните мерки Фестивалот го просредија голем број на граѓани од општина Новаци и посетители од регионот и пошироко со евидентирани потврди и сертификати за извршена вакцинација.
Градоначалникот Кузманоски за време на настанот им се обрати на присутните, со порака дека и во иднина ќе продолжи финансиски да ги помага културните настани од ваков тип кој го збогатуваат културниот и забавен живот на различни генерации граѓани од општина Новаци со што директно се влијае на збогатување на туристичката понуда , зголемување на бројот на посетители од регионот како и локален културен развој.

Пишува:Естрада Плус