11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаБраќата Наскови се најстарите жители во Штип- Дедо Симеон со 101 година...

Браќата Наскови се најстарите жители во Штип- Дедо Симеон со 101 година го живее својот втор век.

Симеон Насков со 101 година е најстар жител на општина Штип и го живее својот втор век.Годините на старост ги минува во приградската населба Стар Караорман, каде ја очекува Новата 2023 година.Меѓу стоте што досега ги поминал, оваа веројатно ќе ја памети, бидејќи гостин во првиот ден од 2023г. ќе му биде градоначалникот Иван Јорданов.

Втор најстар жител во општината е Ристо Насков, роден брат на Симеон.Веста дека градоначалникот ќе им дојде во куќа, за него сега е најважна работа.

Посетата на Иван Јорданов на двајцата највозрасни жители на општината во новогодишната агенда излегува од оваа година,и таа ќе се случи на први Јануари, соопштија од кабинетот на градоначалникот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...