9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Австралија Видео -Конечно се прекинуваат сите судски постапки против црквата Света Петка во...

Видео -Конечно се прекинуваат сите судски постапки против црквата Света Петка во Австралија

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес на седница на синодот на Македонската Православна црква се донесе одлука да се прекинат сите судски спорови што се водат против црковната општина и членовите на црквата Света Петка во Рокдајл Австралија.
Како што известува Сител телевизија според изјавите на владиката Тимотеј постапките се прекината на барање на митрополитот Петар а со прекинот на судските постапки се прекинува и дваестгодишниот спор помеѓу епархиите со што ќе се придонесе кон поголема благосостојба на верниците и нивно помирување.
Во очи на епидемијата од корона вирусот синодот донесе одлука да се зголеми степенот на хигиената во црквите но да не се прекинуваат црковните богослужби

 

РЕКЛАМА