22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаАвстралијаУште долго ќе живее Македонија: „ Седна баба да вечера“ испеана од...

Уште долго ќе живее Македонија: „ Седна баба да вечера“ испеана од учениците кои го изучуваат македонскиот јазик и култура во Австралија

Почитувани,
Ви претставуваме дел од учениците кои го изучуваат македонскиот јазик и култура во Австралија. Од срце им благодариме на македонските естрадни уметници: Анета Мицевска, Гоце Петрески-Бананата, Маријана Димовска, како и на сите членови на ВИС „ Аманет“, кои оригинално ја свират и пејат песната„ Седна баба да вечера“. Ви благодариме за соработката и за вашите големи срца! Оваа песна, овој зрак светлина е светоглед за македонската традиција и култура! Ве сакаме сите! Поздрав од Австралија!
Македонски просветно училишен одбор за НЈВ

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...