15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаАвстралијаАвстралија одбива да го стави ликот на британскиот крал Чарлс III на...

Австралија одбива да го стави ликот на британскиот крал Чарлс III на својата валута

Австралија одбива да го стави ликот на британскиот крал Чарлс III на своите пари. На австралиската банкнота од 5 долари моментално се наоѓа покојната Елизабета Втора.

Австралија додаде дека одлуката да се појави покојната кралица на банкнотата од 5 долари се однесува на нејзината личност, а не на нејзиниот статус на монарх. Избран е дизајн за да се оддаде почит на локалната култура, историја и традиции.

Дизајнот и печатењето на новата банкнота ќе трае неколку години. Дотогаш ќе продолжи да се издава сегашната банкнота на Елизабета Втора.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...