15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралија одбива да го стави ликот на британскиот крал Чарлс III на...

Австралија одбива да го стави ликот на британскиот крал Чарлс III на својата валута

Австралија одбива да го стави ликот на британскиот крал Чарлс III на своите пари. На австралиската банкнота од 5 долари моментално се наоѓа покојната Елизабета Втора.

Австралија додаде дека одлуката да се појави покојната кралица на банкнотата од 5 долари се однесува на нејзината личност, а не на нејзиниот статус на монарх. Избран е дизајн за да се оддаде почит на локалната култура, историја и традиции.

Дизајнот и печатењето на новата банкнота ќе трае неколку години. Дотогаш ќе продолжи да се издава сегашната банкнота на Елизабета Втора.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...