20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаЕстрадаТага во домот на Орце Царот: Мила моја дадичке, замина на...

Тага во домот на Орце Царот: Мила моја дадичке, замина на оној свет баш на твојот роденден.

Орце Стевковски – Царот добро е познато име на македонската публика, но и пошироко како пејач на македонски патриотски песни, со многу хитови, многу турнеи низ Австралија, Канада, Америка, Европа и многубројни солистички концерти.

Во својот репертоар ги има познатите хитови како „Убава Калина“, „Царот Неготински“, „ Пукнала мајко тре снала“, „Глас се слуша, плач и лелек“ , „Се заљубив на стари години“, како и познатата песна „Од кај дојдовте“.

Во интервју за Свет-Австралија, неговата сопруга Драгица Стевковска Дракче, откри дека таа и Орце се запознале во автобус, кога таа имала 19 години, а тој 23.

Вели тоа било љубов на прв поглед. Четири дена после нејзината матура таа му кажала и официјално „да“ на Орце.

За жал, деновиве, во семејството на Дракче и Орце се случи трагедија, а веста ја соопшти најпрво Дракче, а потоа и Орце на својот фејсбук-профил. Тој се прости од својата сестра.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...