17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаАвстралијаОпозицијата во Австралија ветува 25 милиони долари за изучување на јазици, меѓу...

Опозицијата во Австралија ветува 25 милиони долари за изучување на јазици, меѓу кои и македонскиот.

За време на нејзината посета на Западна Австралија на чело со министерoт за образование Тања Плиберсек одржаа средба со македонскиот почесен конзул Зоран Цосески со кој разменија мислење за унапредување на билатералните односи како и улогата на македонската заедница во австралија и најави дека владата на антхонy албанесе ке инвестира $25 миллиони долари ,за изучување на странски јазици вклучуваќи го и македонскиот јазик во Австралија.
На средбата беше присутна и градоначалничката Трејси Робертс која истовремено е и кандидат за пратеник за изборната единица Пеарце.
Градоначалничката Робертс и Шадоу министерот ја повикаа македонската заедница да си го зачува својот јазик во рамките на мултикултурна Австралија- Истовременено на медиумите се појави и видео спот од истата средба.

ВИДЕО ТУКА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...